Liveandduel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuukai si nedreptatea

2 posters

Go down

Kuukai si nedreptatea Empty Kuukai si nedreptatea

Post by TheStellar17 Mon Jun 01 2015, 11:59

Desigur, este vorba despre Kuukai, Finder of Karma Kuukai si nedreptatea 2hyi6w7 si despre statutul lui. O creatura cu un efect deosebit , dar care ramane deseori trecuta cu vederea cand vine vorba de evolutiile de lumina. Bineinteles, nu va fi niciodata la fel de atractiv ca popularul alcadeias, la indemana ca craze valkyrie sau eficient precum warlord ailzonius.Astfel in fata acestor evolutii,kuukai a ramas intr-un con de umbra, iar potentialul sau foarte putin exploatat. Sa vedem de ce.
In primul rand, in cazul tuturor evolutiilor, creaturile de baza(bait-urile) constituie intaiul subiect de analiza.Probabil ca aici este capitolul la care kuukai sta cel mai rau. Singurul mecha thunder cu un cost mai mic decat kuukai este ur pale Kuukai si nedreptatea 10e2flv. Ar mai fi si universalul innocent hunter, dar asta ar insemna o obligativitate a folosirii naturii(ceea ce nu e deloc un lucru rau, dar, un lucru impus nu e de dorit). Alte exemple de mecha thunder-uri sunt: la byle Kuukai si nedreptatea 14a8kub si la guile Kuukai si nedreptatea 315hp5k. Amandoi cu un cost cam ridicat pentru un evo de 5 mana, dar mai tarziu voi explica importanta lui la byle
In al doilea rand faptul ca nu poate ataca oponentii.Lumina ne-a obisnuit cu evolutii care deseori se transforma in strikeri. Totusi, kuukai nu se inscrie in aceasta categorie. Caracterul defensiv face ca aceasta creatura sa aiba nevoie de "conditii speciale" pentru a-si pune in valoare potentialul.

Care e acest potential si de ce am ales sa propun o carte care pare cu mult inferioara celorlalte evolutii de lumina? confused
Sa o luam pe rand,deci. Cum am explicat, caracterul defensiv nu permite utilizarea kuukai-ului pe post de striker. Totusi, abilitatea acestei creaturi se potriveste excelent intr-un anti-rush(desigur, intr-un pachet cu mai multi blocker-i).Dar asta sa fie tot?O carte buna vs anti-rush? Suspect Ei bine nu, kuukai trebuie folosit intr-un mod inteligent si oarecum diabolic, devenind astfel cosmarul oricarui pachet aggro. La ce ma refer?La spellul de intuneric, aproape la fel de ignorat, dar cu un potential urias: Slime Veil Kuukai si nedreptatea 2q15sa9. Abilitatea acestuia de a obliga oponentul sa te atace cu tot ce are si costul foarte scazut in combinatie cu kuukai poate sa curete toate creaturile adversarului. In plus, la byle(v-am zis ca voi reveni si la el), tot un mecha thunder prezinta aceeasi proprietate, puterea lui fiind mai mica,dar cu ajutorul unei petrove sau pala olesis, se poate impune. Astfel se prefigureaza un combo reusit intre kuukai/la byle si slime veil care duce la sinuciderea tuturor creaturilor adversarului.

M-ati prins, asta am urmarit de la bun inceput, prezentarea acestui fin combo, fara de care kuukai si-ar merita titlul de carte de umplutura, dar cu ajutorul caruia rasa mecha thunder si-a redobandit respectul si aprecierea jucatorilor.

TheStellar17

Mesaje : 13
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Kuukai si nedreptatea Empty Re: Kuukai si nedreptatea

Post by NightAngel Mon Jun 01 2015, 16:17

Intotdeauna imi place cand vad o combinatie de carti din TCG. Eu m-am gandit de mult la o combinatie asemanatoare cu ceea ce ai descris mai sus. Intradevar sunt foarte multe avantaje si este o tactica eficienta.
Cu toate acestea exista foarte multe contre la un astfel de combo sau pachet. Nu am reusit sa gasesc nici o solutie impotriva unor carti foarte eficiente si des folosite precum cartile cu efectul de Slayer, cele care nu pot fi blocate sau cele cu efect in masa cum ar fi Crystal Paladin, Megaria, Scarlet, Frost Specter, Larba Geer sau multe altele.
Apoi m-am gandit sa adaug Mihail. Impotriva lui exista chiar si mai multe solutii cum ar fi Death Smoke, Tornado Flame, Unicorn Fish, multe dintre acestea avand doar jumatate din cost. Chiar si natura are o solutie si anume Natural Snare. Asa ca indiferent ce adaugam sau scoatem din combo, desi este eficient, poate fi contracarat cu usurinta de orice civilizatie. M-am gandit ca singura civilizatie care ar intampina probleme ar fi natura. Dar eu am un pachet de natura foarte interesant care isi bate joc in toate felurile de pachetele cu blocatori. Voi face o prezentare, dar nu aici pentru ca nu am suficient loc.

NightAngel

Mesaje : 4
Data de inscriere : 2015-02-24
Varsta : 29
Localizare : Oradea

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum