Liveandduel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Natura - rush/agro - blocker/shield buster

2 posters

Go down

Natura - rush/agro - blocker/shield buster Empty Natura - rush/agro - blocker/shield buster

Post by NightAngel Mon Jun 01 2015, 18:28

Am vazut ca cineva a postat un pachet de lumina care foloseste Kuukai. Si m-am gandit ca ar fi o ocazie buna sa va prezint o strategie foarte buna cu natura care face ca orice defensiva, dar mai ales lumina, sa para un mic copil care plange fugind la mami. Bineinteles ca eu nu folosesc carti din OCG. Toate cartile fac parte din primele 12 seturi, aproape fiecare dintre ele fiind in pachetul meu de natura din viata reala.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Kuukai_finder_of_karma
Primul lucru pe care vreau sa-l precizez este ca am foarte multe creaturi din rasa Beast Folk. Una foarte folositoare este evolutia Storm Wrangler. Acesta poate obliga un blocator al adversarului sa se sinucida. Desi are doar 5k putere, primeste inca 3k daca este blocat. Multi s-ar gandi ca nu exista nici o problema pentru ca Kuukai are 10500. De asemena avem Kizar Basiku de 8500, Gran Gure cu 9k si Ladia Bale cu 9500.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Kizar_basiku_the_outrageousNatura - rush/agro - blocker/shield buster Gran_gure_space_guardianNatura - rush/agro - blocker/shield buster Ladia_bale_the_inspirational
Dar tot de rasa Beast Folk apartin si Barkwhip si Mighty Bandit, cel din urma adaugand 5k la orice creatura, facandu-l pe eroul nostru sa aiba o putere de 13k impotriva blocatorilor. In lipsa lui Kuukai, putem sa-i dam lui Barkwhip +5k ca sa aiba 10k, apoi sa atacam cu el si astfel Wrangler are +2k, deci tot 10k, facand blocatorii adversarului sa para niste jucarii. Dual Fang de asemenea ar avea 10k, dar este o carte pe care nu prea imi place sa o folosesc din cauza ca sacrifica urmatoarele carti pentru mai multa mana, carti care ar putea salva un meci intr-o situatie mai dificila.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Storm_wrangler_the_furiousNatura - rush/agro - blocker/shield buster Barkwhip_the_smasherNatura - rush/agro - blocker/shield buster Mighty_bandit_ace_of_thievesNatura - rush/agro - blocker/shield buster Fighter_dual_fang
Ca subevolutii se folosesc creaturile foarte ieftine de maxim 3 mana, dar eu prefer sa folosesc doar de 2 daca nu au alte efecte, sau chiar ambele. Unele exemple sunt Torcon, care este Shield Trigger si poate ataca, Bronze-Arm si Mighty Shouter pentru mana, Crow Winger impotriva apei sau darkului, dar si Quixotic Hero contra oricare civilizatie.
Nu voi pomeni de efecte de la alte civilizatii pentru ca un Fists of Forever ar transforma pachetul asta de natura intr-un Invincible Abyss. Asa ca trecem mai departe si va mai prezint inca o rasa cu efecte foarte interesante si anume Mystery Totem.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster TorconNatura - rush/agro - blocker/shield buster Bronze_arm_tribeNatura - rush/agro - blocker/shield buster Mighty_shouterNatura - rush/agro - blocker/shield buster Crow_wingerNatura - rush/agro - blocker/shield buster Quixotic_hero_swine_snout
Unul dintre cele mai bune suporturi pentru Beast Folk este Vreemah. Nu cred ca mai este nevoie sa specific ca atat Storm Wrangler, cat si orice alta creatura mentionata mai sus primeste un bonus prin simpla invocare de mai multe creaturi, care de asemenea primesc sau ofera un bonus creand un lant de buffare. Avand un singur exemplar in zona de lupta si invocand maxim 2 creaturi putem sa-l facem pe Wrangler din nou un asasin de blocatori.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Vreemah_freaky_mojo_totem
Unul dintre efectele mele preferate din natura este cel pe care il are Spinning Totem. De fiecare data cand o creatura este blocata, adversarul pierde un scut. Acesta se foloseste la maxim de efectul blocatorilor pentru propriile beneficii. Daca combinam asta cu Storm Wrangler putem observa ca blocatorii adversarului sunt o metoda mai eficienta de a ataca, distrugand in acelasi timp si creaturile adversarului si scuturile. Exista mai multe creaturi cu acest efect cum ar fi Avalanche Giant si Splinterclaw Wasp, dar care desi sunt Double Breaker, sunt vulnerabile blocatorilor luminii.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Spinning_totemNatura - rush/agro - blocker/shield buster Avalanche_giantNatura - rush/agro - blocker/shield buster Splinterclaw_wasp
Cryptic Totem este o carte de care mai mult ca sigur toti ati auzit. Scuturile sparte sunt inutile in tura in care atacam, facand ca pana si taparile luminii sa fie inutile. De asemenea ultimele sperante pentru apa sau intuneric sunt de asemenea facute bucati.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Cryptic_totem
Desigur, dupa ce am spus toate astea multi se vor gandi ca nu ai cum sa folosesti atatea carti intr-un singur meci pentru ca natura are probleme cu handul, consumand cartile foarte repede. Asa ca urmatoarele carti pe care le voi mentiona rezolva problema asta si sunt foarte eficiente impreuna cu cele deja mentionate.
Brutal Charge este un spell foarte ieftin care ofera draw power unui pachet de natura inca de la inceputul jocului. Ba mai mult, in loc sa tragem urmatoarea carte, putem alege ce creaturi dorim sa luam din tot pachetul. Cateodata o folosesc de doua ori in aceeasi tura si sparg doua scuturi, asa ca trag 4 carti, doua evolutii si doua subevolutii, toate costand doar 2 mana.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Brutal_charge
O alta carte foarte eficienta este Elf-X. In exemplul de mai sus putem invoca 4 creaturi cu doar 4 mana. Doi dintre ei fiind Barkwhip, tocmai am folosit 4 mana pentru a invoca 2 speed atackeri de 5k putere care isi dau un bonus de 2k unul altuia si de 4k tuturor Beast Folkilor din zona de lupta. Asta bineinteles fara sa ne bazam pe alte efecte. Daca mai avem si un Vreemah in zona de lupta pe langa acel spiridus, toti ceilalti Beast Folki din zona de lupta primesc un bonus de 12k si Double Breaker. Aproape ca un Invincible Unity, poate chiar mai eficient.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Elf_xNatura - rush/agro - blocker/shield buster Invincible_unity
O alta carte buna pentru draw power este Cavern Raider, care este mai ieftin si mai usor de folosit, fiind de asemenea subevolutie. Ati putea spune ca este cam greu sa nu fie blocat, dar daca inca nu v-ati gandit la o solutie, am un alt Beast Folk sa va prezint. Silvermoon Trailblazer poate in loc de atac sa ofere tuturor creaturilor dintr-o rasa abilitatea de a nu putea fi blocati de creaturi sub 3k, fiind perfect impotriva intunericului sau apei, dar si impotriva luminii la inceputul jocului sau alaturi de alti blockbusteri.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Cavern_raiderNatura - rush/agro - blocker/shield buster Silvermoon_trailblazer
Pe langa acestea puteti adauga cateva spelluri precum Faerie Life, Natural Snare si Mana Nexus si creaturi precum Essence Elf sau Pouch Shell pentru a va usura jocul si a va asigura ca aveti cat mai putine slabiciuni. Din cauza faptului ca anumite carti imi lipsesc nu am reusit sa perfectionez acest pachet, dar sunt sigur ca cu putin efort ar putea deveni o adevarata provocare pentru orice alta combinatie inclusiv rushurile de foc.
Natura - rush/agro - blocker/shield buster Faerie_lifeNatura - rush/agro - blocker/shield buster Natural_snareNatura - rush/agro - blocker/shield buster Mana_nexusNatura - rush/agro - blocker/shield buster Essence_elfNatura - rush/agro - blocker/shield buster Pouch_shell
Cu acestea fiind spuse, va urez o zi frumoasa si spor la duel!

NightAngel

Mesaje : 4
Data de inscriere : 2015-02-24
Varsta : 29
Localizare : Oradea

Back to top Go down

Natura - rush/agro - blocker/shield buster Empty Re: Natura - rush/agro - blocker/shield buster

Post by TheStellar17 Tue Jun 02 2015, 12:39

elf x pare inutil, daca folosesti mana boost cu bronze arm tribe sau dual fang.cam essence elf nu se prea potriveste in imaginea de ansamblu, iar daca pachetul tau va merge intr-un duel, cel mai probabil vei castiga inainte sa poti folosi invincible unity.
ti-as propune sniper mosquito, care merge excelent cu mana boost.e un pachet bun vs blockeri, dar sa nu te astepti ca adversarul sa stea cu ei pe masa asteptand sa ii distrugi. cel mai probabil va folosi tap cards, de petrova nu mai spun,caci nu prea ai cu ce s-o atingi.nu stiu,poate si soulswap ar fi un spell util, dar ramane la latitudinea ta.

TheStellar17

Mesaje : 13
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum