Liveandduel
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

4 posters

Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by TheStellar17 Mon Jun 15 2015, 19:34

Pentru cei mai experimentati si cu ocg-ul cunosc o tactica care poarta mai multe denumiri,eu ii spun grave filler. Aceasta tactica implica umplerea cimitirului cu carti, ori din pachet, ori din hand(self discard). In old ocg se foloseste pentru grave evolutions si necrodragon guljeneraid(scuze daca l-am scris gresit), iar in noul ocg(cel putin in ds) e strategia specifica darkness-ului pentru revival si alte carti care merg in combinatie.
In tcg pare ca o asemenea strategie e fara viitor, carti ca emergency typhoon si willy carpenter par sa existe doar pentru a pregati terenul ocg-ului...

SI TOTUSI

Am ales sa propun Dimension Splitter pentru titlul de cartea zilei pentru ca este cheia folosirii grave filler-ului in tcg. Da, ajutat de carti precum emergency typhoon, willy carpenter, poate slash charger, dimension splitter intr-un pachet cu dragoni(poate si kachua) ofera aplicativitatea acestei strategii, chiar si in tcg(inca o data, tcg-ul isi dovedeste complexitatea). BA MAI MULT, willy carpenter automat duce cu gandul la cruel naga(rasa merfolk nu are alta aplicativitate in tcg). Daca reunim cele doua concepte, pastrand echilibrul si adaugam si carti de sustinere, obtinem un pachet extraordinar care distruge orice aggro. Il aveti aici: dragonic naga: http://www.tradecardsonline.com/im/showDeck/deck_id/606406/grouping/type_id/extended_format/true. Tin sa va precizez ca asa ceva nu mai intalniti, nicaieri, e un concept pe care eu l-am patentat si probabil sunteti printre putinii care l-au vazut,deci va puteti considera privilegiati.
Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Swcu8x

TheStellar17

Mesaje : 13
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by Enki Mon Jun 15 2015, 19:48

(y)
Enki
Enki

Mesaje : 24
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by LOGIC Mon Jun 15 2015, 21:03

Foarte fain, dar oricum aplicabilitatea lui Dimension Splitter nu e ceva nou in TCG. Eu am fost întotdeauna atras de cartea asta, si am stiut ca are potential deosebit, chiar daca putem spune ca isi gaseste adevarata utilizare in OCG, unde "grave revival", devine un concept mult mai utilizat. Dar da, pentru TCG, locul lui e cel mai bun într-un control, si astfel obtii un superb deck de combo-control. Ai putea construi deckul asta in 40 de carti? Daca da, oare la ce ai renunța? Ia-o ca pe o mica provocare...Wink
LOGIC
LOGIC
Admin
Admin

Mesaje : 149
Data de inscriere : 2015-02-13
Localizare : Buzau, Romania

https://liveandduel.forumotion.com

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by TheStellar17 Mon Jun 15 2015, 22:04

nu exista asa ceva. iti trebuie multe carti in pachet, 1 pt ca folosesti vortex, 2 pt ca ai nevoie de multi dragoni 3 pt ca foloseste emergency typhoon si willy carpenter. daca renunti la cartile de suport si de control, se distruge echilibrul. oricum,tcg-ul nu are limita de carti.a, si nu era vorba despre utilizarea lui dimension splitter, ci a strategiei de grave filler.

noua e combinatia dintre dragoni si naga si modul cum s-au facut puntile de legatura intre cele 2, folosind si elemente de control si de combo.

TheStellar17

Mesaje : 13
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by Organizator_Turneu Thu Jun 18 2015, 00:38

Why would you need to accelerate your graveyard to use this?

This guy is an incredible tech for dragon decks that use darkness. When i have more time i'll showcase my TCG deck with this Smile
Organizator_Turneu
Organizator_Turneu
Admin
Admin

Mesaje : 32
Data de inscriere : 2015-02-21

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by TheStellar17 Thu Jun 18 2015, 11:05

the answer is simple: drawing power. if you use willy carpenter, discard 2 dragons(draw 2 cards) and then dimension splitter,it's like you drew 4 cards(sort of...).i just wanted to prove that grave filler can also be used in tcg and quite efficiently

TheStellar17

Mesaje : 13
Data de inscriere : 2015-02-22

Back to top Go down

Dimension Splitter, ambitia tcg-ului Empty Re: Dimension Splitter, ambitia tcg-ului

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum